Rolety antywłamaniowe - czy warto dopłacać?


Rolety antywłamaniowe często utożsamiane są przez klientów z tradycyjnymi roletami zewnętrznymi. Chociaż te drugie z całą pewnością również zwiększają poziom bezpieczeństwa domu czy mieszkania, to jednak mamy do czynienia z produktami o różnych parametrach.

Zarówno tradycyjne rolety zewnętrzne, jak i rolety antywłamaniowe wykazują się właściwościami termoizolacyjnymi, stanowią dodatkową ochronę przed promieniami słonecznymi i przed hałasem oraz pomagają chronić prywatność domowników. I choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że różni je jedynie cena, to okazuje się, że różnic jest znacznie więcej.
Podstawowym zadaniem rolet antywłamaniowych jest, jak sama nazwa wskazuje, ochrona przez potencjalną próbą włamania. Z założenia powinny być więc one solidniejsze i trudniejsze do sforsowania, przy czym przyjmuje się, że powinny one wytrzymać atak intruzów przez minimum 15 minut. Z tego względu rolety antywłamaniowe są przede wszystkim bardziej masywne i posiadają całą gamę dodatkowych wzmocnień i zabezpieczeń. Najważniejsze z nich to:

  • wzmocniony płaszcz - tak, jak w tradycyjnych roletach wykonany jest on najczęściej z aluminium, jednak zamiast wypełnienia z pianki poliuretanowej stosuje się wypełnienie z żywicy poliestrowej, która jest znacznie twardsza; dzięki temu płaszcz jest dużo bardziej odporny na uszkodzenia, a przy tym znacznie cięższy;
    dolna listwa płaszcza jest szersza, sztywna i dodatkowo wzmocniona, co decyduje o jego stabilności;
  • prowadnice rolety mają wzmocnioną konstrukcję, co zapobiega ich odgięciu oraz wyciągnięciu profili roletowych;
  • mechanizm zapadkowy w dolnej części rolety zapobiega jej niekontrolowanemu podniesieniu od zewnątrz.

Rodzaj zastosowanych materiałów i zabezpieczeń decyduje o klasie rolet, którą oznacza się symbolami od RC1 do RC6. Poziom RC6 oznacza najwyższą klasę bezpieczeństwa (jak również najwyższą cenę), a rolety tak oznaczone z założenia powinny być niemożliwe do sforsowania. Należy przy tym pamiętać, że klasa bezpieczeństwa rolet powinna być potwierdzona odpowiednim atestem.

Cena rolet antywłamaniowych jest kilkukrotnie wyższa niż cena tradycyjnych rolet zewnętrznych. Czy warto dopłacać? Jeżeli bezpieczeństwo domowników jest dla Ciebie priorytetem, to zdecydowanie tak. Jeżeli dom zlokalizowany jest na uboczu, w dużej odległości od innych zabudowań, rolety antywłamaniowe na pewno zwiększą komfort jego mieszkańców, dając im poczucie bezpieczeństwa. To samo tyczy się mieszkań w blokach usytuowanych na parterze, co czyni je najbardziej narażonymi na włamanie. Rolety tego typu na pewno warto również zamontować w banku czy w sklepie z drogimi, luksusowymi przedmiotami, co pomoże odstraszyć potencjalnych złodziei i utrudni im wtargnięcie do lokalu.
Warto mieć na uwadze fakt, iż w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych posiadanie rolet antywłamaniowych jest warunkiem koniecznym do ubezpieczenia mieszkania od kradzieży z włamaniem, czasem pozwala również na obniżenie składki.