Blog
Zabezpieczenia bram garażowych
Brama garażowa to ważny element w każdym domu, ponieważ pełni funkcję zabezpieczającą nie tylko samochodu, ale często chroni także sam dom przed niepowołanymi gośćmi. Powinna charakteryzować się solidnością i niezawodnością oraz być wyposażona w wysokiej jakości mechanizmy, które zapewnią mieszkańcom nie tylko funkcjonalność, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo.
Zamek antywłamaniowy
Skuteczną ochronę przed złodziejami zapewnia zaimplementowanie w bramie garażowej zamka patentowego lub wysokiej klasy wkładki antywłamaniowej. Jest to nie tylko najbardziej popularne i najłatwiejsze rozwiązanie, ale także rozsądne cenowo. Z wyborem odpowiedniego zamka nie powinniśmy zbyt długo zwlekać. Najlepiej podjąć decyzję jeszcze przed zakupem bramy, ponieważ późniejsza jego wymiana może być nieco kłopotliwa.
System otwierania i zamykania
Z zamkiem bramy garażowej ściśle łączy się także system otwierania i zamykania skrzydła. Do wyboru mamy dwa rozwiązania, czyli tradycyjny zamek oraz pilot. Ten pierwszy nie stanowi zbyt wyrafinowanego zabezpieczenia przed działalnością złodziei. Znacznie lepszą opcją będzie zamek sterowany zdalnie za pomocą pilota. Na rynku dostępne są także bardzo nowoczesne modele otwierające się na odcisk palca lub elektroniczną kartę.
Ryglowanie
Ponadto warto zwrócić uwagę na sposób ryglowania. Dobrym rozwiązaniem jest zakup modelu bramy garażowej wyposażonego w napęd elektryczny, który jednocześnie nie wyklucza zastosowania mechanicznych rygli. W ten sposób zyskujemy podwójne zabezpieczenie antywłamaniowe. Jeszcze lepiej, jeśli bramę będzie można zamknąć nie tylko na ręczną zasuwę, ale na kilkupunktowy system ryglowania.
Mechanizm antywyważeniowy
Należy pamiętać, że żadne zabezpieczenie antywłamaniowe nie stanowi stuprocentowej ochrony. Jednak im więcej takich mechanizmów jest zaimplementowanych w bramie, tym możemy czuć się bardziej bezpieczni. Aby ochronić się przed wyważeniem przez złodziei skrzydła, warto zastanowić się nad zastosowaniem specjalnego zabezpieczenia chroniącego przed podważeniem blatu bramy. Specjalna blokada dociskowa ma za zadanie skutecznie przytrzymać skrzydło w pozycji zamkniętej w momencie próby nieprawidłowego otwarcia bramy.
Czytaj więcej
Brama garażowa rolowana, rodzaje napędów
Brama garażowa, wyposażona w system rolowanego zwijania wraz z kasetą, umożliwiającą oszczędność przestrzeni wewnątrz garażu oraz na zewnątrz budynku jest najlepszym rozwiązaniem w przestrzeniach miejskich, gdzie liczy się każdy centymetr. Systemy, zapewniające sprawne, niezawodne i szybkie otwieranie bramy działają dzięki mechanizmom automatycznym lub ręcznym. Automatyzacja napędu bram garażowych znacznie wpływa na zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa oraz efektywności energetycznej budynku. Mechanizm ręczny, korbowy sprawdza się w sytuacjach, gdy nastąpi przerwa w dostawie energii. Mechanizm napędu dla bram rolowanych to urządzenie, starowane przewodowo, napędzane silnikiem z mechanicznymi krańcówkami, wpływa na wygodne, ciche otwieranie i zamykanie bramy. Mechanizmy różnią się tempem pracy. Na poziom komfortu użytkowania wpływa również możliwość sterowania ruchem siłownika, gdy zachodzi konieczność zatrzymania zwijania bramy w niestandardowym położeniu.
Jak zwiększyć komfort korzystania z bramy rolowanej?
Siłowniki mechaniczne, zapewniające płynną pracę mechanizmu rolowanego znacznie poprawiają komfort użytkowania bramy w porównaniu z ręcznym otwieraniem i zamykaniem bramy za pomocą korby. Aby użytkowanie stało się jeszcze bardziej wygodne, warto zaopatrzyć się w mechanizm zdalnego sterowania ruchem bramy, dzięki któremu poprzez przycisk na pilocie można otworzyć oraz zamknąć bramę. Zdalne sterowanie bramy sprawdzi się najbardziej w sytuacji, gdy warunki pogodowe nie zachęcają do wyjścia z pojazdu oraz w pośpiechu. Automatyzacja pracy bram rolowanych doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy do garażu wjeżdżamy w miejscu o dużym natężeniu ruchu, gdy nasz podjazd dzielimy z sąsiadem lub wjeżdżamy bezpośrednio z ulicy. Mechanizmy napędowe do bram rolowanych różnią się mocą pracy urządzenia, które może działać w różnym tempie (około 15 do 30 sekund) oraz rodzajem krańcówek, wpływających na poziom hałasu otwieranej/zamykanej bramy garażowej.
Czytaj więcej

Brama garażowa z napędem ręcznym czy elektrycznym
Wiele osób staje przed wyborem dotyczącym rodzaju napędu do bramy garażowej. Sterowanie elektryczne czy może manualne, co przemawia za danym wyborem? Automatyka do bram pozwala na wygodne oraz bezpieczne korzystanie z garażu, jednak napęd ręczny to sposób na zniwelowanie kosztów związanych z całą inwestycją.
Brama garażowa z napędem ręcznym
Brama otwierana w sposób manualny jest godna rozważenia ze względu na jej niższy koszt. Wybierając to rozwiązanie, nie trzeba doprowadzać instalacji elektrycznej i kupować napędu, akumulatorów awaryjnych czy fotokomórek. Jest to więc spora oszczędność, która ma jednak swoje zauważalne wady. Brama otwierana ręcznie jest łatwiejsza do sforsowania przez włamywaczy, ze względu na jej niższy ciężar. Właśnie dlatego dobrze wybrać model mający na wyposażeniu przeciwwłamaniowy system ryglowania zapadkowego. Napęd ręczny jest idealną propozycją dla osób korzystających z garażu w sposób sporadyczny. Trzeba się liczyć z tym, iż brama manualna może wiązać się z trudnościami dotyczącymi jej obsługi, zwłaszcza przez osoby mające mniej siły. Wśród bram z napędem ręcznym dostępne są modele uchylne, segmentowe i rozwieralne. Bramy rolowane możliwe są do zakupienia tylko i wyłącznie z napędem automatycznym i jest to wydatek minimum 4 tysięcy.
Brama garażowa z napędem elektrycznym
Największą zaletą wybrania bramy garażowej z napędem automatycznym jest zwiększenie własnego komfortu korzystania z niej. Napędem można sterować w sposób zdalny przy użyciu pilota, którego zasięg wynosi nawet do kilkunastu metrów, w zależności od modelu. Takie rozwiązanie pozwala na pełną obsługę bramy bez wychodzenia z samochodu. Jest to bardzo praktyczna i funkcjonalna propozycja, która przyda się zwłaszcza w trakcie deszczowych czy zimowych dni, a także zawsze, wtedy kiedy się nam spieszy. Brama garażowa z takim napędem podnosi również poziom bezpieczeństwa. Pojazd można opuścić, będąc już w zamkniętym garażu. Ciekawą opcją jest automatyczne zamknięcie bramy, po ustalonym wcześniej czasie. Bardzo często stosuje się zespoły fotokomórek, które odpowiadają za blokowanie zamykania bramy, w przypadku kiedy w jej zasięgu znajdzie się jakiś przedmiot, zwierzę czy człowiek. Zwiększa to widocznie bezpieczeństwo i jest to ważna funkcja, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Zaletą tego wyjścia jest także ochrona przed włamywaczami, którzy nie będą w stanie otworzyć ręcznie bramy, gdyż taka możliwość dostępna jest dopiero po zwolnieniu specjalnej blokady, która awaryjnie odłączy napęd od bramy, na przykład w razie braku zasilania. Włamanie się do bramy wyposażonej w taki napęd jest o wiele trudniejsze, aniżeli w przypadku modelu z ręcznym otwieraniem. Automatyczny napęd jest świetną propozycją dla osób, których wyjazd skierowany jest bezpośrednio na bardzo ruchliwą ulicę. Wówczas nie jest konieczne opuszczanie na tej ulicy pojazdu, po to, by zamknąć bramę, czynność ta wykonywana jest przy pomocy pilota. Nowoczesna automatyka do bram umożliwia wyposażenie danego modelu w różne dodatkowe funkcjonalności, co wpływa na wyższy komfort użytkowania bramy garażowej.
Zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o wyborze napędu do bramy, pod uwagę należy wziąć pewne kwestie. Ważny jest wymiar i waga bramy, czy nie będzie uciążliwe jej ręczne otwieranie. Istotne jest także zlokalizowanie garażu i częstotliwość korzystania z niego. To, czy lepszym rozwiązaniem okaże się napęd ręczny, czy elektryczny, zależy także od dostępności prądu i przewodów oraz od dysponowanego budżetu.
Czytaj więcej