Jaką bramę segmentową wybrać


Bramy segmentowe do garażu cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Nie zabierają miejsca, są solidne i tak konstruowane, by stanowić idealne dopasowanie do elewacji budynku. Czym się kierować przy wyborze takiej bramy garażowej i na jakie konkretne rozwiązania warto zwrócić uwagę?

Wybieramy bramę segmentową dopasowaną do potrzeb i warunków

Od indywidualnych możliwości będzie zależało to, by brama segmentowa zostanie zamontowana na frontowej elewacji czy też z boku. Jeżeli z jakiegoś względu trzeba wybrać to drugie rozwiązanie, będzie niezbędna pewna ilość miejsca na ścianie budynku, ponieważ taki rodzaj bramy otwiera się poprzez przesunięcie w bok. Z kolei jeżeli brama garażowa będzie znajdować się na przedniej elewacji, użytkownik zaoszczędzi sporo miejsca przed garażem i może usytuować wjazd do garażu nawet w linii ogrodzenia.

Czy zdecydować się na bramę docieplaną czy nie? Jeżeli sam garaż jest ocieplany, to bram również powinna taka być. Podobnie jeżeli miejsce na samochód bezpośrednio przylega do części mieszkalnej. Wtedy brama stanowi dodatkową izolację cieplną, a także akustyczną. Stopień jej ocieplenia również można regulować, dopasowując do warunków termicznych konkretnego domu.

Jaki rodzaj sprężyn wybrać, by utrzymać ciężar bramy. Do wyboru są sprężyny skrętne lub naciągowe. Te pierwsze są znacznie mocniejsze i wytrzymalsze. Dlatego ich zastosowanie przy ciężkich lub podwójnych bramach wydaje się najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Z kolei jeżeli brama jest lekka, wystarczą sprężyny naciągowe.

Kolejna kwestia do zastanowienia to wybór grubości segmentu. Standardem jest szerokość około 40 - 42 mm dla jednego panelu, jednakże nowocześniejsze bramy są wyposażone także w grubsze panele, nawet do szerokości 67 mm. Takie bramy mają zdecydowanie lepszą termoizolacyjność i są dopasowane do garaży we współczesnych domach inteligentnych.

Jednym z najważniejszych czynników wyboru, jeżeli już zdecyduje się o tych wymienionych wyżej, jest decyzja odnośnie wyboru producenta bramy wraz z napędem. Najlepiej kierować się tym, że najlepsze bramy mają do zaoferowania firmy o nieposzlakowanej opinii w branży, cieszące się dobrymi rekomendacjami klientów. Warto postawić na firmę z doświadczeniem, która zaoferuje nie tylko sam produkt, ale także pomoc posprzedażową, na przykład w postaci montażu lub porad i konserwacji, gdyby była tak potrzeba. Oczywiście należy zwrócić też uwagę na czas udzielanej gwarancji. Im będzie od dłuższy, tym to korzystniejsze dla klienta.