Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolety zewnętrznej?


Rolety zewnętrzne zapewniają nie tylko ochronę akustyczną lub termoizolacyjną, ograniczając koszty ogrzewania zimą i nagrzanie wnętrz latem, ale także są doskonałym sposobem na włamywaczy. Wybór odpowiedniej rolety uwarunkowany jest wieloma czynnikami.

Projekt, stan surowy, czy budynek zamieszkały?

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru rolety jest fakt, czy nieruchomość jest dopiero budowana i można zaprojektować montaż rolety, czy też jest to budynek już użytkowany. Najwięcej możliwości wyboru dostępnych jest w fazie, kiedy budynek jest dopiero projektowany. Można pokusić się tutaj o dowolność. Jeśli jednak mamy do czynienia z budynkiem już gotowym, może okazać się, że wybór jest znacznie mniejszy, ponieważ niektóre modele rolet wymagają zastosowania specjalnego kształtu nadproża, w którym montowana jest skrzynka rolety. Najlepszym rozwiązaniem w domu już użytkowanym jest montaż rolet natynkowych lub nadstawnych.

Estetyka i funkcjonalność

Estetyka jest ważna, dlatego warto zastanowić się nad kolorystyką i fakturą rolet zewnętrznych. Powinny współgrać z tonacją elewacji i pasować do stolarki drzwiowej i okiennej. Wyjątkiem są budynki nowoczesne bazujące na kontrastach. Materiał użyty do wykonania rolet ma niebagatelne znaczenie, ponieważ stanowi o ich trwałości i funkcjonalności. Najlepiej jest decydować się na produkty tylko sprawdzonych producentów, ponieważ stawiają oni na najwyższą jakość użytych surowców gwarantującą maksymalną odporność rolet na warunki atmosferyczne.

Jakie sterowanie?

Sterowanie ma duży wpływ na cenę rolety. Najtańszym rozwiązaniem jest sterowanie ręczne polegające na zamontowaniu zwijacza z taśmą lub linką, jednak odradzane jest w przypadku dużych ciężkich rolet. Zdecydowanie bardziej komfortową opcją jest sterowanie elektryczne. Motorem jest silnik, który może być kontrolowany bezprzewodowo przy pomocy pilota (najdroższa opcja) lub przewodowo — przełącznikiem. Zaletą rolet z napędem jest możliwość sterowania każdą roletą z osobna, bądź wszystkimi jednocześnie.