- rozmiar rolety zależny od wielkości okna,
- typ rolety, czyli model natynkowy SK, natynkowy SKO, podtynkowy SP-E, podtynkowy SKP lub nadstawny.
- rodzaj sterowania, czyli sterowanie ręczne, silnikiem kablowym lub radiowym,
- kolor w zależności od grupy - standardowy, drewnopodobny z grupy 1 lub 2.
Konfigurator rolet zewnętrznych, pozwoli Ci dowiedzieć się ile dokładnie zapłacisz za konkretny model rolety, na czym możesz oszczędzić oraz jaki koszt poniesiesz wybierając daną roletę do każdego okna w swoim domu.
Jeżeli budynek Twojego domu jest na etapie budowy możesz wybrać dowolny typ
rolet zewnętrznych. Z kolei w przypadku mieszkań już wykończonych, zaleca się
wybór rolet natynkowych lub nadstawnych, jednak tylko podczas wymiany stolarki
okiennej na nową. W kwestii efektu wizualnego, możesz wybierać pomiędzy trzema
systemami skrzynek:
- SK - skrzynka ścięta pod kątem 45 stopni,
- SKP - skrzynka półokrągła,
- SKO - skrzynka okrągła,
- SP-E - skrzynka kwadratowa.
Rolety podtynkowe wykonuje się najczęściej w nowobudowanych obiektach,
jednak po zmianie istniejącego nadproża można wstawić je również w wykończonych
budynkach. Dzięki zabudowie dowolnym materiałem wykończeniowym jest praktycznie
niewidoczna. Ponadto, charakteryzuje ją doskonały poziom izolacji termicznej i
akustycznej.
Rolety nadstawne również wykonywane są zazwyczaj podczas budowy domu,
jednak istnieje możliwość ich instalacji podczas wymiany stolarki okiennej.
Skrzynka takiego modelu może być obudowana z zewnątrz i wewnątrz lub
pozostawiona bez zabudowy.
Rolety natynkowe wyróżnia możliwość łatwej instalacji zarówno w trakcie
budowy domu, jak i po jego wykończeniu. Skrzynki tego modelu można umieszczać
bezpośrednio na elewacji lub we wnęce okna.
Na cenę wybranej rolety ma wpływ także metoda sterowania. Najtańszym wariantem
jest system ręczny, najdroższym system radiowy. Kolory wybierane spośród danej
grupy nie zmieniają kosztu zakupu danego modelu. Cena zwiększa się jedynie,
kiedy wybierasz barwy z grupy drewnopodobnej 1 lub 2.
Blog

Rolety zewnętrzne - czy chronią przed słońcem?
Rolety zewnętrzne są zdecydowanie funkcjonalne i mają wiele zalet. Jedną z nich jest skuteczna ochrona przed światłem słonecznym. Są idealnym rozwiązaniem, aby schłodzić pomieszczenie w letnie upały, które z roku na rok przybierają na sile.
Czy rolety zewnętrzne chronią przed ciepłem?
Mocne słońce powoduje nagrzewanie się wnętrza budynku, ale także samego okna, które następnie oddaje ciepło do środka.
Często okazuje się, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Wystarczy zamontowanie rolety zewnętrznej, aby skutecznie schłodzić mieszkanie, pomimo wysokiej temperatury na zewnątrz. Tego typu rolety pozwalają na relaks i odpoczynek w przyjemnie chłodnym wnętrzu. To z kolei wpływa na nasz komfort oraz samopoczucie.
Odpowiednie materiały, z których produkowane są rolety, pozwalają rozwiązać problem nagrzewania się pomieszczeń. Rolety wykonane z aluminium, które wypełnione jest izolacyjną pianką, potrafią skutecznie ochronić budynek przed upałem. Szczeliny utworzone między panelami rolet, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Produkowane są także rolety z PCV, stali, a nawet drewna.
Dzięki zamontowaniu tego typu rolet, możliwe jest obniżenie temperatury wewnątrz, nawet o 7°C. Wszystko dzięki temu, że nie dopuszczają one ciepła do środka.
Czy rolety zewnętrzne chronią przed działaniem promieniowania UV?
Oprócz zatrzymywania ciepła na zewnątrz, rolety skutecznie chronią przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. Ich eliminacja pozwala zapobiec blaknięciu wielu elementów wystroju wnętrza, m. in. kolorów ścian czy mebli. Ochraniają również domowników przed działaniem słońca. Chronią także samo okno oraz jego ramy przed szkodliwym wpływem promieniowania UV i innych czynników atmosferycznych, tj. wiatru, deszczu, śniegu.
Warto podkreślić, że rolety zewnętrzne są zdecydowanie bardziej efektywne, jeśli chodzi o ochronę przed słońcem, niż rolety wewnętrz pomieszczenia. Głównie dlatego, że posiadają funkcję pochłaniania oraz odbijania promieni słonecznych, zanim dotrą one do środka.

Rolety antywłamaniowe - czy warto dopłacać?
Rolety antywłamaniowe często utożsamiane są przez klientów z tradycyjnymi roletami zewnętrznymi. Chociaż te drugie z całą pewnością również zwiększają poziom bezpieczeństwa domu czy mieszkania, to jednak mamy do czynienia z produktami o różnych parametrach.
Zarówno tradycyjne rolety zewnętrzne, jak i rolety antywłamaniowe wykazują się właściwościami termoizolacyjnymi, stanowią dodatkową ochronę przed promieniami słonecznymi i przed hałasem oraz pomagają chronić prywatność domowników. I choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że różni je jedynie cena, to okazuje się, że różnic jest znacznie więcej.
Podstawowym zadaniem rolet antywłamaniowych jest, jak sama nazwa wskazuje, ochrona przez potencjalną próbą włamania. Z założenia powinny być więc one solidniejsze i trudniejsze do sforsowania, przy czym przyjmuje się, że powinny one wytrzymać atak intruzów przez minimum 15 minut. Z tego względu rolety antywłamaniowe są przede wszystkim bardziej masywne i posiadają całą gamę dodatkowych wzmocnień i zabezpieczeń. Najważniejsze z nich to:
- wzmocniony płaszcz - tak, jak w tradycyjnych roletach wykonany jest on najczęściej z aluminium, jednak zamiast wypełnienia z pianki poliuretanowej stosuje się wypełnienie z żywicy poliestrowej, która jest znacznie twardsza; dzięki temu płaszcz jest dużo bardziej odporny na uszkodzenia, a przy tym znacznie cięższy;
dolna listwa płaszcza jest szersza, sztywna i dodatkowo wzmocniona, co decyduje o jego stabilności; - prowadnice rolety mają wzmocnioną konstrukcję, co zapobiega ich odgięciu oraz wyciągnięciu profili roletowych;
- mechanizm zapadkowy w dolnej części rolety zapobiega jej niekontrolowanemu podniesieniu od zewnątrz.
Rodzaj zastosowanych materiałów i zabezpieczeń decyduje o klasie rolet, którą oznacza się symbolami od RC1 do RC6. Poziom RC6 oznacza najwyższą klasę bezpieczeństwa (jak również najwyższą cenę), a rolety tak oznaczone z założenia powinny być niemożliwe do sforsowania. Należy przy tym pamiętać, że klasa bezpieczeństwa rolet powinna być potwierdzona odpowiednim atestem.
Cena rolet antywłamaniowych jest kilkukrotnie wyższa niż cena tradycyjnych rolet zewnętrznych. Czy warto dopłacać? Jeżeli bezpieczeństwo domowników jest dla Ciebie priorytetem, to zdecydowanie tak. Jeżeli dom zlokalizowany jest na uboczu, w dużej odległości od innych zabudowań, rolety antywłamaniowe na pewno zwiększą komfort jego mieszkańców, dając im poczucie bezpieczeństwa. To samo tyczy się mieszkań w blokach usytuowanych na parterze, co czyni je najbardziej narażonymi na włamanie. Rolety tego typu na pewno warto również zamontować w banku czy w sklepie z drogimi, luksusowymi przedmiotami, co pomoże odstraszyć potencjalnych złodziei i utrudni im wtargnięcie do lokalu.
Warto mieć na uwadze fakt, iż w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych posiadanie rolet antywłamaniowych jest warunkiem koniecznym do ubezpieczenia mieszkania od kradzieży z włamaniem, czasem pozwala również na obniżenie składki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolety zewnętrznej?
Rolety zewnętrzne zapewniają nie tylko ochronę akustyczną lub termoizolacyjną, ograniczając koszty ogrzewania zimą i nagrzanie wnętrz latem, ale także są doskonałym sposobem na włamywaczy. Wybór odpowiedniej rolety uwarunkowany jest wieloma czynnikami.
Projekt, stan surowy, czy budynek zamieszkały?
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru rolety jest fakt, czy nieruchomość jest dopiero budowana i można zaprojektować montaż rolety, czy też jest to budynek już użytkowany. Najwięcej możliwości wyboru dostępnych jest w fazie, kiedy budynek jest dopiero projektowany. Można pokusić się tutaj o dowolność. Jeśli jednak mamy do czynienia z budynkiem już gotowym, może okazać się, że wybór jest znacznie mniejszy, ponieważ niektóre modele rolet wymagają zastosowania specjalnego kształtu nadproża, w którym montowana jest skrzynka rolety. Najlepszym rozwiązaniem w domu już użytkowanym jest montaż rolet natynkowych lub nadstawnych.
Estetyka i funkcjonalność
Estetyka jest ważna, dlatego warto zastanowić się nad kolorystyką i fakturą rolet zewnętrznych. Powinny współgrać z tonacją elewacji i pasować do stolarki drzwiowej i okiennej. Wyjątkiem są budynki nowoczesne bazujące na kontrastach. Materiał użyty do wykonania rolet ma niebagatelne znaczenie, ponieważ stanowi o ich trwałości i funkcjonalności. Najlepiej jest decydować się na produkty tylko sprawdzonych producentów, ponieważ stawiają oni na najwyższą jakość użytych surowców gwarantującą maksymalną odporność rolet na warunki atmosferyczne.
Jakie sterowanie?
Sterowanie ma duży wpływ na cenę rolety. Najtańszym rozwiązaniem jest sterowanie ręczne polegające na zamontowaniu zwijacza z taśmą lub linką, jednak odradzane jest w przypadku dużych ciężkich rolet. Zdecydowanie bardziej komfortową opcją jest sterowanie elektryczne. Motorem jest silnik, który może być kontrolowany bezprzewodowo przy pomocy pilota (najdroższa opcja) lub przewodowo — przełącznikiem. Zaletą rolet z napędem jest możliwość sterowania każdą roletą z osobna, bądź wszystkimi jednocześnie.

Ile kosztuje roleta zewnetrzna?
Decydując się na roletę zewnętrzną, z pewnością nurtuje Cię ile będzie ona kosztowała. Wśród rolet zewnętrznych można wyróżnić kilka ich rodzajów, które różnią się między sobą poziomem bezpieczeństwa oraz trwałością, jak również sposobem sterowania.
Roleta zewnętrzna - czy to się opłaca?
W związku z tym, że do dyspozycji klienta pozostaje kilka rodzajów rolet zewnętrznych, ceny są nieco zróżnicowane.
Rolety nadstawne zazwyczaj umieszczane są bezpośrednio na ramie okiennej, dlatego też możliwość ich montażu jest wyłącznie wtedy, gdy dom jest na etapie budowy, lub też dochodzi do wymiany okien. Ich montaż jest niezwykle szybki i co ważniejsze nie wymaga specjalnej ingerencji w elewację budynku.
Rolety natynkowe, które znane są również pod nazwą elewacyjne, montowane są do zewnętrznej ściany danego budynku i w związku z tym nie są zabudowane. W celu zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zaleca się mocowanie ich bezpośrednio do muru budynku. Dlatego też w przypadku domów ocieplonych styropianem lub wełną mineralną może to być wręcz niemożliwe. Jednak dużą przewagą jest swoboda ich montażu, ponieważ można to zrobić w dowolnym momencie.
Rolety podtynkowe, montowane są wyłącznie na etapie budowy, dlatego też niezbędne jest uwzględnienie ich w projekcie budynku. Tego typu rolety służą do całkowitej zabudowy, przez co skrzynka rolety praktycznie staje się niewidoczna z zewnątrz.
Od jakich czynników zależy końcowa cena rolety zewnętrznej?
Cennik rolet zewnętrznych został opracowany na podstawie kilku czynników, które w zależności od zamówienia ulegają modyfikacji. Końcowa cena rolety zewnętrznej zależy w głównej mierze od:
- rozmiaru wybranej rolety, który bezpośrednio wiąże się z wymiarami okna;
- wybranego typu rolety (do wyboru: model natynkowy SK, natynkowy SKO, podtynkowy SP-E, podtynkowy SKP lub nadstawny);
- rodzaju sterowania (do wyboru: sterowanie ręczne, silnik kablowy lub silnik radiowy);
- wybranego koloru w zależności od grupy (do wyboru: standardowy lub drewnopodobny z grupy 1 / 2).
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, nasz zespół stworzył precyzyjny konfigurator rolet zewnętrznych, dzięki któremu po zaznaczeniu wybranych opcji, dowiesz się jaki dokładnie koszt poniesiesz za konkretny model rolety. Jest to również doskonała opcja, która umożliwia modyfikację pewnych czynników, tak aby móc na niektórych z nich nieco zaoszczędzić.
Kilka ważnych kwestii przed zakupem rolety zewnętrznej.
W przypadku, gdy budynek jest na etapie budowy, masz praktycznie nieograniczoną możliwość montażu dowolnego typu rolety zewnętrznej. Jednak, jeśli budynek jest już wykończony, zalecany wybór to rolety natynkowe lub nastawne i to w momencie wymiany okien. Dla zwiększenia końcowego efektu wizualnego, dostępne są trzy rodzaje skrzynek:
SK - skrzynka ścięta pod kątem 45 stopni;
SKP - skrzynka o półokrągłym kształcie;
SKO - skrzynka o okrągłym kształcie.
Dodatkowym udogodnieniem jest wybór napędu elektrycznego do rolet. Dzięki temu nie musisz sterować nią ręcznie, a jedynie poprzez włącznik lub pilot. Oczywiście do ceny również należy doliczyć koszt montażu rolet zewnętrznych, który mieści się w granicach 100-200 złotych.
Roleta zewnętrzna do również idealne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku. Koszt ogrzewania może zmaleć nawet o 25%. Roleta zewnętrzna to inwestycja nie tylko we własny komfort, ale przede wszystkim w poczucie bezpieczeństwa w swoim domu.