Okna pcv na co zwrócić uwagę?


Zakupienie stolarki okiennej to poważna inwestycja. Z uwagi na wieloletni okres eksploatacji i na koszt jej wybór powinien być dobrze przemyślany. Niemniej jednak przy tak sporej różnorodności ofert może to być niełatwe. Aby ułatwić sprawę w poniższym artykule omówimy najważniejsze aspekty, które są warte uwzględnienia podczas wyboru okien PCV. 

Oszczędzanie energii
O tym, ile ciepła będzie uciekało z domu na zewnątrz, zdecyduje współczynnik przenikania ciepła, który oznaczony jest symbolem Uw. Niska wartość tegoż wskaźnika świadczyć będzie o dużej termoizolacyjności okna (izolacja termiczna jest wypadkową między innymi zastosowanych profili, ramek dystansowych, jak i pakietów szybowych). Okna energooszczędne ograniczą straty ciepła i przyczynią się do obniżenia kosztów ogrzewania. 

Obecnie obowiązujące przepisy stanowią, iż w nowych budynkach trzeba montować okna mające współczynnik Uw na najwyższym poziomie 1,1 W/m²K, niemniej jednak dużo korzystniejszym rozwiązaniem będą okna PCV, gdzie parametr ten będzie jeszcze dużo niższy. 

Upragniony spokój i cisza
W domu chcemy znaleźć spokój i ciszę, pragniemy się zrelaksować po dniu ciężkiej pracy, pełnym napięć i stresów. Odgłosy, które docierają z zewnątrz mogłyby to skutecznie uniemożliwić, dlatego tak istotny będzie dobór stolarki o właściwie wysokim poziomie dźwiękoszczelności. Wskaźnik izolacji akustycznej określony symbolem Rw wyrażony w decybelach określa zakres hałasu, jaki będzie w stanie wytłumić okno. Im będzie wyższy, tym lepiej stolarka sobie z nim poradzi. Do budynków, które zlokalizowane są ww spokojnych okolicach zaleca się zakładać okna plastikowe o Rw, który wynosi 30-32 decybeli. Natomiast do mieszkań i domów, które usytuowane są przy ruchliwej ulicy, albo w centrum miasta bardziej właściwy będą okna o wartości tegoż parametru powyżej 40 decybeli. 

Poziom szczelności
O stopniu szczelności okien decydować będą uszczelnienia i okucia. W stolarce, która spełniać będzie najwyższe wymogi, zwykle stosowane są okucia obwiedniowe, które dociskają równomiernie ramę do ościeżnicy, jak i trzy albo cztery uszczelki, wykonane z kauczuku syntetycznego. Klasa szczelności określana jest w czterostopniowej skali. Czwarta klasa oznaczać będzie najwyższą ochronę przed przewiewami. Stolarka mająca niską klasę przepuszczalności powietrza minimalizuje odczuwalnie straty ciepła, ale również w znacznym stopniu ogranicza wentylację naturalną. Dlatego dopływ świeżego powietrza trzeba będzie zapewnić przez intensywne, ale krótkie wietrzenie, lub zainstalowanie nawiewników. 

 


 

 

 

 

Zapraszamy do skorzystania z naszego cennika okien PCV. Dzięki niemu w nawet minutę dokonają Państwo kalkulacji swojego zamówienia które zostanie sysłane do naszej firmy. Nasz konsultant skontaktuje się z Państwem i pomoże w dalszych krokach związanych z zakupionym oknem.