Jakie okna najlepiej chronią przed zimnem?


Stolarka okienna w dużej mierze opiera się na współczynniku U, czyli współczynniku izolacji cieplnej. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem jednym z najistotniejszych dla nas cech okna jest przecież jego szczelność i nie generowanie strat energetycznych. Chociaż w nowoczesnej stolarce okiennej nawet podstawowe pakiety okienne są dosyć szczelne, to aby osiągnąć jak najlepszy efekt, powinniśmy rozważyć zastosowanie takich elementów, które wspólnie będą pracowały na ogólną izolacyjność. Jest to konieczne przy zabudowie energooszczędnej, której normy są dużo bardziej surowe.

Co zrobić, by okno nie przepuszczało zimna?
Współczynnik U, o którym pisaliśmy na początku, dzieli się na kilka kategorii:

Uf, czyli współczynnik przenikania ciepła dla ramy okiennej,
Ug, czyli współczynnik przenikania ciepła dla pakietu szybowego, oraz
Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła dla całego okna.


Jak można się domyślić, aby osiągnąć jak najlepszą wartość Uw, musimy zadbać o to, żeby zarówno rama okna, jak i zastosowane pakiety szybowe działały na wspólny, pozytywny efekt. Jeśli chodzi o pakiet szybowy, dużo niższym (czyli lepszym), współczynnikiem Ug charakteryzują się pakiety posiadające więcej komór, ergo więcej tafli szybowych. Można jeszcze bardziej obniżyć ten współczynnik, stosując dodatkowe usprawnienia, w stylu wymiany tradycyjnej ramki międzyszybowej na ciepłą.

Jeśli znowu spojrzymy na ramę okienną, jej współczynnik Uf w dużej mierze zależy od materiału zastosowanego do jej produkcji, od jakości montażu i osadzenia w otworze okiennym, ale również od tego, ile jest w niej podziałów. Dla przykładu rama bez podziałów, z jedną taflą szyby, będzie miała dużo niższy współczynnik Uf, niż rama z podziałem na kilka skrzydeł i pakietów szybowych.

Przydatna wiedza
Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że im większe okno, tym szczelniejsze. Ale przede wszystkim musimy zwracać uwagę na współczynnik Uw, czyli dla całego okna. To on bowiem jest tym rzeczywistym, którego wysokość decyduje o szczelności stolarki okiennej oraz o tym, jak wiele energii będzie wymagało ogrzanie domu i podtrzymanie pożądanej temperatury.

 


 

 

 

 

Zapraszamy do skorzystania z naszego cennika okien PCV. Dzięki niemu w nawet minutę dokonają Państwo kalkulacji swojego zamówienia które zostanie sysłane do naszej firmy. Nasz konsultant skontaktuje się z Państwem i pomoże w dalszych krokach związanych z zakupionym oknem.