Markiza tarasowa - jaką wybrać?


Markiza to funkcjonalny i elegancki element wyposażeniowy dla tarasu lub ogrodu. W lecie daje przyjemny cień i schronienie przed słońcem, ale również służy jako ochrona przed deszczem, które zdarzają się często i niespodziewanie w sezonie letnim. Wyróżniamy kilka typów markiz tarasowych, jednak każdy z nich powinien spełniać takie warunki jak solidny i skrupulatny montaż, walory estetyczne według naszych upodobań i odpowiednią technologię. 

Wybór idealnej markizy tarasowej

Markiza tarasowa to najczęściej wybierany model, który służy do ochrony tarasów i ich wyposażenia przed deszczem czy nadmiernym nasłonecznieniem. Wybór, jakiego dokonamy powinien być zależny od jej wyglądu, odpowiadających nam materiałów, z jakich została wykonana oraz dodatkowych elementów w jakie została wyposażona. Markiza wygląda niepozornie, a tak naprawdę może łączyć w sobie multum możliwości, które są bardzo wygodne i nowoczesne. Wyróżnić możemy opcje:

  • sterowanie pilotem lub przy pomocy łącznika ściennego
  • czujnik pogodowy - w przypadku zmiany pogody markiza zwija się lub rozsuwa 
  • zastosowanie oświetlenia
  • automatyczna regulacja kąta nachylenia markizy
  • i wiele więcej opcji, zależnych od danego producenta

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru musimy zwrócić uwagę na wielkość markizy tarasowej, która będzie uzależniona od tego, ile tarasu i przestrzeni chcemy zacienić. Jest wiele modeli, które dają możliwość zasłonienia nawet kilkudziesięciu metrów kwadratowych przestrzeni. Takie markizy z uwagi na swoją dużą wagę powinny być profesjonalnie zamontowane, dzięki czemu unikniemy awarii. Rekomendujemy wybór markizy, która pozostawi jednak pewną część tarasu niezasłoniętą. Da to możliwość wyboru opcji wypoczynku na tarasie - w cieniu lub na słońcu. Będziemy mogli również ustawić rośliny doniczkowe w nasłonecznionym fragmencie. 

Materiał markizy

Producenci oferują markizy tarasowe wykonane z technologicznych tkanin lub innych wodoodpornych tworzyw. Przy wyborze markizy do swojego tarasu powinniśmy zaznajomić się z danym modelem - czy wymaga konserwacji, jakie opcje oferuje i czy jest narażony na dane czynniki.