Brama garażowa z napędem ręcznym czy elektrycznym


Wiele osób staje przed wyborem dotyczącym rodzaju napędu do bramy garażowej. Sterowanie elektryczne czy może manualne, co przemawia za danym wyborem? Automatyka do bram pozwala na wygodne oraz bezpieczne korzystanie z garażu, jednak napęd ręczny to sposób na zniwelowanie kosztów związanych z całą inwestycją.

Brama garażowa z napędem ręcznym
Brama otwierana w sposób manualny jest godna rozważenia ze względu na jej niższy koszt. Wybierając to rozwiązanie, nie trzeba doprowadzać instalacji elektrycznej i kupować napędu, akumulatorów awaryjnych czy fotokomórek. Jest to więc spora oszczędność, która ma jednak swoje zauważalne wady. Brama otwierana ręcznie jest łatwiejsza do sforsowania przez włamywaczy, ze względu na jej niższy ciężar. Właśnie dlatego dobrze wybrać model mający na wyposażeniu przeciwwłamaniowy system ryglowania zapadkowego. Napęd ręczny jest idealną propozycją dla osób korzystających z garażu w sposób sporadyczny. Trzeba się liczyć z tym, iż brama manualna może wiązać się z trudnościami dotyczącymi jej obsługi, zwłaszcza przez osoby mające mniej siły. Wśród bram z napędem ręcznym dostępne są modele uchylne, segmentowe i rozwieralne. Bramy rolowane możliwe są do zakupienia tylko i wyłącznie z napędem automatycznym i jest to wydatek minimum 4 tysięcy.

Brama garażowa z napędem elektrycznym
Największą zaletą wybrania bramy garażowej z napędem automatycznym jest zwiększenie własnego komfortu korzystania z niej. Napędem można sterować w sposób zdalny przy użyciu pilota, którego zasięg wynosi nawet do kilkunastu metrów, w zależności od modelu. Takie rozwiązanie pozwala na pełną obsługę bramy bez wychodzenia z samochodu. Jest to bardzo praktyczna i funkcjonalna propozycja, która przyda się zwłaszcza w trakcie deszczowych czy zimowych dni, a także zawsze, wtedy kiedy się nam spieszy. Brama garażowa z takim napędem podnosi również poziom bezpieczeństwa. Pojazd można opuścić, będąc już w zamkniętym garażu. Ciekawą opcją jest automatyczne zamknięcie bramy, po ustalonym wcześniej czasie. Bardzo często stosuje się zespoły fotokomórek, które odpowiadają za blokowanie zamykania bramy, w przypadku kiedy w jej zasięgu znajdzie się jakiś przedmiot, zwierzę czy człowiek. Zwiększa to widocznie bezpieczeństwo i jest to ważna funkcja, zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Zaletą tego wyjścia jest także ochrona przed włamywaczami, którzy nie będą w stanie otworzyć ręcznie bramy, gdyż taka możliwość dostępna jest dopiero po zwolnieniu specjalnej blokady, która awaryjnie odłączy napęd od bramy, na przykład w razie braku zasilania. Włamanie się do bramy wyposażonej w taki napęd jest o wiele trudniejsze, aniżeli w przypadku modelu z ręcznym otwieraniem. Automatyczny napęd jest świetną propozycją dla osób, których wyjazd skierowany jest bezpośrednio na bardzo ruchliwą ulicę. Wówczas nie jest konieczne opuszczanie na tej ulicy pojazdu, po to, by zamknąć bramę, czynność ta wykonywana jest przy pomocy pilota. Nowoczesna automatyka do bram umożliwia wyposażenie danego modelu w różne dodatkowe funkcjonalności, co wpływa na wyższy komfort użytkowania bramy garażowej.

Zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o wyborze napędu do bramy, pod uwagę należy wziąć pewne kwestie. Ważny jest wymiar i waga bramy, czy nie będzie uciążliwe jej ręczne otwieranie. Istotne jest także zlokalizowanie garażu i częstotliwość korzystania z niego. To, czy lepszym rozwiązaniem okaże się napęd ręczny, czy elektryczny, zależy także od dostępności prądu i przewodów oraz od dysponowanego budżetu.